شماره : 355
4 / 9 / 1402 - 11:20

تأمین آب 233 روستای استان آذربایجان شرقی به طرح جهاد آبرسانی الحاق شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی از ابلاغ قرارداد دوم جهاد آب رسانی به 233روستا‌ی استان خبر داد و گفت: با تکمیل این طرح آب شرب جمعیتی بالغ بر 162 هزار و 453 نفر تأمین می‌شود. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “محمد خانی” با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص اجرای

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی از ابلاغ قرارداد دوم جهاد آب رسانی به 233روستا‌ی استان خبر داد و گفت: با تکمیل این طرح آب شرب جمعیتی بالغ بر 162 هزار و 453 نفر تأمین می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “محمد خانی” با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص اجرای طرح‌های جهاد آبرسانی در سطح روستاهای استان گفت: در مرحله اول طرح‌ جهاد آبرسانی که بیش‌ از ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ۱۷۸ روستای استان از آب شرب بهداشتی پایدار بهره‌مند می‌شوند.
وی افزود: در مرحله اول بیش‌ از 72 باب مخزن ذخیره آب و 16 باب ایستگاه پمپاژ و 285 کیلومتر خط انتقال برای تامین آب پایدار روستاهای هدف در مناطق خداآفرین، کلیبر ،هوراند و ورزقان و هشترود اجرا شده است .
وی، با اشاره به اینکه مرحله دوم جهاد آبرسانی به پیمانکار ابلاغ شده است، گفت: با اجرای مرحله دوم جهاد آبرسانی در سطح روستاهای کم‌برخوردار استان 233 روستا با جمعیتی بالغ بر 162 هزار و 453 نفر از آب شرب بهداشتی پایدار بهره‌مند خواهند شد.
در مراسم ابلاغ قرارداد مرحله دوم جهاد آبرسانی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، نماینده مجری طرح مجتمع آبرسانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و مدیر جهاد آب رسانی قرارگاه امام حسن مجتبی حضور داشتند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 355 توسط modireasli و در روز شنبه 4 آذر 1402 ساعت 11:20:19
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 352
4 / 9 / 1402 - 11:14

وزیر اقتصاد: تراز تجاری ایران ‌‌۱۰ میلیارد دلار مثبت شد/ تدابیر دولت برای جلوگیری از صادرات خام

وزیر اقتصاد با اعلام آمار ۸ ماهه امسال تجارت خارجی کشور گفت: تراز تجاری کشور در ۸ ماهه اول امسال بیش از ۱۰ میلیارد دلار مثبت بوده است. سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفر یک روزه به تبریز طی سخنانی در همایش «صادرات غیر نفتی» در تبریز، این شهر را قطب

وزیر اقتصاد با اعلام آمار ۸ ماهه امسال تجارت خارجی کشور گفت: تراز تجاری کشور در ۸ ماهه اول امسال بیش از ۱۰ میلیارد دلار مثبت بوده است.

سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفر یک روزه به تبریز طی سخنانی در همایش «صادرات غیر نفتی» در تبریز، این شهر را قطب تجارت و پیشرو در اقتصاد توصیف کرد و  اظهار کرد: ابتدا باید ببینیم در کجای مسیر ایستاده‌ایم و همچنین دوم ببینیم چه مسیری را باید مشترکا دولت و بخش خصوصی طی کنند و محور سوم موانعی است که سرعت گیر حرکت ما هستند.

آمار 8 ماهه 1402 تجارت خارجی

خاندوزی در ادامه آمار 8 ماهه 1402 تجارت خارجی را اعلام و تشریح کرد: در این 8 ماه مجموعا 24.7 میلیون تن واردات به ارزش 42.1 میلیارد دلار داشته‌ایم؛  به لحاظ وزنی واردات ما حدود 4 درصد افزایش و به لحاظ ارزشی حدود 12 درصد افزایش داشته است در 8 ماهه امسال به لحاظ صادرات غیر نفتی 90 میلیون تن به ارزش بیش از 32 میلیارد دلار به لحاظ ارزشی داشته‌ایم که در مقایسه با سال گذشته 27 درصد افزایش وزنی و 1.6 درصد به لحاظ ارزشی افزایش داشته است.

 وی افزود: این ارقام نقطه عزیمت ما را نشان می‌دهد که باید یک ملاحظه داشته باشیم و آن اینکه به ظاهر تراز تجاری غیرنفتی ما، تراز مثبتی نیست و واردات ما از صادرات غیر نفتی بیشتر است هرچند تراز تجاری کشور مجموعاً مثبت است.

 وی با اشاره به اینکه تراز تجاری کشور در 8 ماهه اول امسال بیش از 10 میلیارد دلار مثبت بوده است تاکید کرد: اگر نفت را فاکتور بگیریم بخش مهمی از کسری‌های تراز تجاری غیر نفتی ما ناشی از اتفاقاتی است که در حوزه قیمتی در اقتصاد بین‌الملل رخ داده نه در داخل کشور برای مثال محصولات پتروشیمی که بخش عمده‌ای از صادرات غیر نفتی ما هستند حدود 40 درصد کاهش قیمت جهانی داشتند.

وزیر اقتصاد گفت: به لحاظ وزنی 27 درصد بیش از سال گذشته صادرات غیر نفتی داشته‌ایم اما کاهش قیمت‌های جهانی موجب شده که به لحاظ ارزشی افزایش چندانی نداشت باشیم.

خاندوزی گفت: نکته دوم رابطه مبادله است و عدم پیچیدگی اقتصاد ایران به جهت فناوری موجب شده که متوسط ارزش یک وزن ثابت از کالاهای صادراتی کمتر از عدد واردات باشد؛ برای مثال محصولات حجیم صادر و در مقابل یک دستگاه گوشی همراه و یا کالاهایی که فناوری بالاتری دارند با ارز بیشتری وارد می‌شوند.

تدابیر دولت برای جلوگیری از صادرات خام

وی با اشاره به لزوم حرکت ما به سمت اقتصاد پیچیده‌تر و فناوری محور  با جلوگیری از صادرات خام کید کرد: تدابیر خوبی در سال‌های اخیر در این زمینه اتخاذ شده تا به سمت صادرات با فناوری بالاتر پیش برویم؛ البته اقدامات خوب در جهت جلوگیری از صادرات خام نارضایتی‌هایی را هم به دنبال داشته است و در جلسات مختلف با اتاق‌های سه گانه انجمن‌های تولیدی و فعالان حوزه صادراتی شاهد هستیم که نارضایتی وجود داشته باشد که چرا مجلس درباره صادرات خام فروشی ورود کرده در حالی که هدف عوارض صادرات خام فروشی همین است که ما به سمت صادرات فناوری محور و کاهش خام فروشی پیش برویم.

وزیر اقتصاد گفت: ما در جایی ایستاده‌ایم که اقتصاد نفتی تمرکزگرای دولت زده در ادوار طولانی گذشته به ما اجازه عبور از اقتصاد نفتی و توسعه صادرات غیر نفتی را نداده است تا دیگر بازیگر اصلی آن شرکت ملی نفت نباشد بلکه بازیگر اصلی آن صادرکنندگان است و منفعت اصلی را تولید کننده می‌برند.

خاندوزی یادآور شد: گذار از اقتصاد نفتی که سال‌ها میراث‌دار آن بوده‌ایم به سمت اقتصاد صادرات محور قابل رقابت با دنیا است و اگر ما هزار برنامه توسعه بنویسیم اما این گذار را در آن لحاظ نکنیم موفق نخواهیم بود لذا باید ذینفعان  اقتصاد نفتی و رانتی را به ذینفعان جدیدی که صادر کنندگان هستند تغییر دهیم.

 وزیر اقتصاد همایش صادرات غیر نفتی تبریز را به عنوان یکی از نهادسازی های پایدار معرفی کرد و اظهار کرد: نتیجه این نهادسازی‌ها اجماع میان سیاستگذار و تولیدکنندگان و صادر کنندگان عرصه‌های مختلف است و اگر این اجماع صورت گیرد، مسیر هموار شده است.

صادرات نباید با تنفس مصنوعی تقویت شود

وی گفت: ما در مسیر حرکت به سمت اقتصاد غیر نفتی تولیدگرای صادرات محور باید مراقب باشیم که وارد بی‌راهه‌ها نشویم و آدرس غلط به ما ندهند.

وی ادامه داد: اما بیراهه‌ها  کجاست؟ در تجاربی که در شرق آسیا و سایر نقاط دنیا داشته‌ایم بین راه و بیراهه تمایز قائل می‌شوند؛ یعنی اگر اقتصادها به دنبال رقابت پذیری هستند باید بر مبنای توانمند شدن درونی خود البته نه به معنای محصور شدن در داخل مرزها بلکه به معنای اینکه ریشه‌های رقابت پذیری باید در داخل یک اقتصاد باشد، حرکت کنند و نباید با تنفس مصنوعی و کمک‌های موقت به این سمت بروند.

توانمندسازی صادرات در اولویت باشد

وزیر اقتصاد افزود: در تجارب کشورها یا رقابت پذیری  بر مبنای کیفیت و فناوری و یا بر مبنای مزیت‌های اسمی موقت یعنی بر مبنای نرخ ارز است اما این نوع رقابت به معنای توانمند شدن تولید کنندگان برای رقابت با محصولات مشابه سایر کشورها نیست.  آنچه توانمندی بلند مدت ایجاد می‌کند توانمندسازی صادرات است.

وی فتح بازار صادرات را بسیار مهم برشمرد و افزود: تاکید رئیس جمهور و تلاش دولت این است که آنچه بر مبنای دیپلماسی همسایگی و ارتباط با کشورهای همسو دنبال می‌شود باید بر مبنای همین نوع رقابت و تقویت صادرکنندگان از تا بتوانند صادر کنندگان ما فاتح بازار صادرات دیگر کشورها شوند.

خاندوزی مواجهه تزیینی و تشریفاتی با صادرات را نادرست دانست و گفت: اگر می‌خواهیم تورم را کنترل کنیم باید ارزآوران کشور تقویت شوند و اگر قرار است رشد اقتصادی پایدار باشد، باید صادر کنندگان را تقویت کنیم بنابراین صادرات از نان شب برای اقتصاد ایران واجب‌تر و هم برای مهار تورم و هم رشد تولید حیاتی است.

وی با بیان اینکه سالهای سال در کشور به بخش های غیر مولد امتیاز داده می‌شد و اکنون باید به بخش های مولد امتیاز داد و آنها را تقویت کرد، به رویه دشوار صدور مجوزها، موانع مختلف پیش روی تولید کنندگان و صادرکنندگان در سال های گذشته اشاره و تاکید کرد: اصرار دولت و همراهی مجلس این بود که ممنوعیت های صادراتی حذف و در حوزه تنظیم گیری و مقررات باید صادرکنندگان در اولویت قرار گیرند.

وزیر اقتصاد اعلام کرد: امیدواریم مصوبه دولت و آیین نامه اجرایی ماده 24 در آذر ماه نهایی شود که دستگاه هایی که میخواهند مقرره ای را صادر کنند از یک ماه و یا بیشتر پیش درباره آن اطلاع رسانی کنند و بتوانیم به عنوان گام جدید در تعامل دولت و بخش خصوصی آن را اعلام کنیم.

خاندوزی اظهار کرد:  بیراهه‌ای که اشاره کردم این بود که اگر بخواهید رقابت پذیری را با نرخ ارز دنبال کنید به بیراهه رفته اید اما باید رقابت پذیری از محل کیفیت و فناوری اتفاق بیفتد تا به شکل واقعی صادرکنندگان ما بتوانند وارد عرصه رقابت با محصولات مشابه در دنیا شوند.در این مورد باید فهرستی از کمک‌های  ممکن به صنایع مختلف برای پیشرفت فناوری و کیفیت تهیه شود تا پشتیبانی قوی و تخصیص درست در این حوزه صورت گیرد.

وی تاکید کرد: مهار تورم در اقتصاد ایران مهم نیست اگر با بستن مسیر تولید‌کننده‌ها و خاموشی چراغ تولید رخ دهد؛ باید بتوان مسیر تسهیلات را به تامین مالی تولید پیش ببریم تا کنترل حجم نقدینگی که البته ضروری است به قیمت خاموشی تولید ما رخ ندهد و باید بلندمدت‌تر نگاه کنیم که پیامد سیاست‌های ما این نباشد که در درازمدت به ضد هدف ما تبدیل شود و تنها با این ملاحظات است که طبق تاکید رئیس جمهور هر دو شعار سال به موازات پیش می رود.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 352 توسط modireasli و در روز ساعت 11:14:04
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 349
4 / 9 / 1402 - 11:08

آغاز آتش‌بس موقت در نوار غزه

آتش‌بس چهار روزه بین رژیم صهیونیستی و جنبش مقاومت حماس در نوار غزه از ساعت ۷ صبح روز جمعه (به وقت محلی) اجرایی شد. «ماجد بن محمد الانصاری» سخنگوی وزارت خارجه قطر روز پنجشنبه با بیان اینکه نخستین گروه از اسرا ساعت ۱۶ روز جمعه تبادل خواهند شد، ابراز امیدواری کرد که این آتش‌بس به آتش‌بس

آتش‌بس چهار روزه بین رژیم صهیونیستی و جنبش مقاومت حماس در نوار غزه از ساعت ۷ صبح روز جمعه (به وقت محلی) اجرایی شد.

«ماجد بن محمد الانصاری» سخنگوی وزارت خارجه قطر روز پنجشنبه با بیان اینکه نخستین گروه از اسرا ساعت ۱۶ روز جمعه تبادل خواهند شد، ابراز امیدواری کرد که این آتش‌بس به آتش‌بس دائمی تبدیل شود.

گردان‌های القسام –شاخه نظامی جنبش حماس- ضمن تأیید اجرای توافق آتش‌بس موقت در نوار غزه از فردا جمعه، گفت که این آتش‌بس، چهار روزه خواهد بود و در جریان آن، باید تمامی اقدامات نظامی از سوی طرفین متوقف شود.

به گفته این گروه، سه اسیر از زنان و کودکان فلسطینی در ازای یک اسیر اسرائیلی آزاد خواهند شد. در این چهار روز، ۵۰ اسیر از زنان و کودکان صهیونیست آزاد می‌شوند.

مقرر شده است که روزانه ۲۰۰ کامیون حامل کمکهای بشردوستانه و پزشکی به همه مناطق غزه وارد شود.

صبح چهارشنبه، بعد از گذشت ۴۷ روز از آغاز عملیات «طوفان الاقصی» توسط جنبش مقاومت اسلامی «حماس» علیه رژیم صهیونیستی و شکست میدانی ارتش اشغالگران در حمله زمینی به نوار غزه، کابینه رژیم موقت به پذیرش توافق آتش‌بس با میانجی‌گری‌های دولت قطر و مصر متوسل شد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 349 توسط modireasli و در روز ساعت 11:08:18
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 344
20 / 8 / 1402 - 15:37

مصدومیت محیط بان آذربایجان شرقی توسط شکارچیان متخلف

علیرضا قوجایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه این حادثه در جریان عملیات دستگیری شکارچیان بز وحشی در نیمه شب گذشته و داخل پارک ملی کنتال روی داد، بیان کرد: این محیط بان از ناحیه سر و دست دچار مصدومیت شد که بلافاصله محیط بانان شجاع حفاظت محیط زیست جلفا

علیرضا قوجایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه این حادثه در جریان عملیات دستگیری شکارچیان بز وحشی در نیمه شب گذشته و داخل پارک ملی کنتال روی داد، بیان کرد: این محیط بان از ناحیه سر و دست دچار مصدومیت شد که بلافاصله محیط بانان شجاع حفاظت محیط زیست جلفا به تعقیب متخلفین ادامه داده و موفق به توقف خودرو متخلف و دستگیری وی شدند.

وی اظهار کرد: ماموران و محیط بانان یگان حفاظت محیط زیست جلفا شب گذشته حین گشت و کنترل شبانه داخل پارک ملی کنتال، پس از مواجهه با گروهی از شکارچیان نسبت به دستگیری اقدام کردند که متاسفانه در این حین یکی از متخلفین به عمد پس از درگیری با محیط بانان، مامور یگان حفاظت محیط زیست جلفا به نام “علی مزرعه آباد “را با خودرو خود زیر گرفته و متواری شد.

قوجایی دامه داد: تعدادی دیگر از متخلفین نیز با استفاده از تاریکی شب به همراه سلاح های شکاری از محل متواری شدند که اکنون تحت تعقیب قانونی هستند.

به گفته وی از شکارچی دستگیر شده متخلف، لاشه سه راس بز وحشی مثله شده کشف و ضبط و پرونده متهمین جهت رسیدگی نهایی به مقامات قضایی شهرستان ارجاع شده است.

قوجایی حال عمومی محیط بان زخمی این حادثه را خوب توصیف کرد و گفت: وی پس از انتقال به بیمارستان و مداوای اولیه از بیمارستان ترخیص شده است.

وی ضمن هشدار جدی به شکارچیان حیات وحش، یادآور شد: افرادی که به صورت غیرمجاز اقدام به شکار در مناطق حفاظت شده آذربایجان شرقی می‌کنند، به طور قطع با پیگردهای قاطع قانونی و قضایی مواجه می شوند و هیچ گونه مماشاتی با شکارچیان نخواهیم داشت.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جلفا با بیان اینکه انتظار داریم رسانه‌های گروهی، جوامع محلی و همه دوستداران و علاقمندان محیط زیست با توجه به کمبود نیروی محیط بانی و تجهیزات بیش از پیش در راستای آگاهی بخشی به مردم و همیاری با محیط زیست استان تلاش کنند، از نهادها و افراد تاثیرگذار خواست ادارات محیط زیست را در حفاظت از عرصه های طبیعت بیش از گذشته یاری کند.

شهرستان جلفا با جمعیت حدود ۶۰ هزار نفر در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شمال تبریز واقع است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 344 توسط modireasli و در روز شنبه 20 آبان 1402 ساعت 15:37:10
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 341
20 / 8 / 1402 - 10:41

رفع مشکلات یک واحد تولیدی کمپوست در شهرستان اهر با ورود دستگاه قضایی

در نشستی با حضور فرماندار، شهردار و همچنین مدیرعامل کارخانه کمپوست اهر که در دفتر دادستانی تبریز این شهرستان برگزار شد، مشکلات این واحد تولیدی که سبب تعطیلی آن در سال‌های اخیر شده است مورد بررسی قرار گرفت. بابک محبوب علیلو دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان‌شرقی در این نشست گفت: در وضعیت عادی

در نشستی با حضور فرماندار، شهردار و همچنین مدیرعامل کارخانه کمپوست اهر که در دفتر دادستانی تبریز این شهرستان برگزار شد، مشکلات این واحد تولیدی که سبب تعطیلی آن در سال‌های اخیر شده است مورد بررسی قرار گرفت.

بابک محبوب علیلو دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان‌شرقی در این نشست گفت: در وضعیت عادی از وجود زباله در زندگی فردی و اجتماعی به عنوان آسیب یاد می‌شود که می‌تواند به تولید میکروب‌ها، آلودگی‌ها و نکات غیربهداشتی منتهی شود.

وی افزود: اما در عین حال می‌توان با انجام اقدامات مرتبط با جمع‌آوری صحیح، پردازش، دفع و بازیافت آن را از تهدید به فرصت تبدیل کرد.

محبوب علیلو در ادامه بر لزوم راه‌اندازی کارخانه کمپوست در راستای بهره‌مندی مردم شهرستان اهر از مزیت‌های آتی این ظرفیت به عنوان یکی از مصادیق حقوق عامه تاکید کرد.

گفتنی است در ادامه این نشست هر یک از حاضرین نکته نظرات و پیشنهادات خود را مطرح و پس از جمع‌بندی مقرر شد طی یک دوره یکساله با مشارکت شهرداری و کارخانه کمپوست واحد مذکور راه‌اندازی شده و چنانچه طرفین در این مدت تمایلی به ادامه مشارکت نداشته باشند نسبت به واگذاری آن به سرمایه‌گذار صالح با رعایت صرفه و صلاح عامه و در چهارچوب مقررات اقدام شود.

فرماندار شهرستان اهر نیز ضمن تشکر از ورود دادستان مرکز استان به این موضوع اعلام آمادگی خود را برای حل مشکل واحد تولیدی اعلام کرد و گفت:فرمانداری اهر در تلاش است تا در راستای پیشرفت و توسعه شهرستان اهر و همچنین حفظ حقوق شهروندان با تمام قوا در میدان عمل حاضر شود.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 341 توسط modireasli و در روز ساعت 10:41:39
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 338
29 / 3 / 1402 - 15:22

فرماندار اهر: شرکت‌های معدنی به تعهدات اجتماعی خود عمل کنند

فرماندار اهر بر ضرورت ایفای تعهدات قانونی از سوی شرکت‌های معدنی مستقر در این شهرستان از جمله شرکت معدن انجرد تاکید کرد و گفت: ساخت هتل پنج ستاره، توسعه زیرساخت و راه های ارتباطی روستاها و اشتغالزایی از جمله تعهدات اجتماعی این شرکت‌ها است. ابوالفضل غنی زاده در جلسه شورای معادن اهر با انتقاد از

فرماندار اهر بر ضرورت ایفای تعهدات قانونی از سوی شرکت‌های معدنی مستقر در این شهرستان از جمله شرکت معدن انجرد تاکید کرد و گفت: ساخت هتل پنج ستاره، توسعه زیرساخت و راه های ارتباطی روستاها و اشتغالزایی از جمله تعهدات اجتماعی این شرکت‌ها است.

ابوالفضل غنی زاده در جلسه شورای معادن اهر با انتقاد از عدم ایفای تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی از سوی معادن افزود: چند سالی است که معدن انجرد احداث هتل پنج ستاره و کمک به پیشگیری از آسیب های اجتماعی متعهد شده است اما هنوز اقدامی در این زمینه ها نکرده و این زمینه کاهش اعتماد افکار عمومی نسبت به این شرکت را فراهم خواهد آورد.

وی گفت: بی‌توجهی به تعهدات معادن در افکار عمومی، بدعهدی تلقی می‌شود و در چندین جلسه از بابت عدم احداث هتل گلایه‌هایی صورت گرفته است، در حالی که احداث هتل از جیب شخصی نیست بلکه از سرمایه مردم هزینه می‌شود.

وی اضافه کرد: تردد ماشین‌آلات سنگین معادن نیز راه‌های روستایی را تخریب کرده است و شرکت های معدنی باید نسبت به بازسازی و رفع تخریب ها اقدام کنند.

غنی زاده ادامه داد: احداث و بازسازی راه‌های روستایی شهرستان اهر که بر اثر تردد ماشین‌آلات سنگین معادن تخریب شده است، نیاز به برگزاری مناقصه ندارد چراکه این طرح دولتی نیست و نیاز به تخصیص اعتبار ندارد.

وی اضافه کرد: اگر اقدامات این چنینی از سوی شرکت ها انجام نشود سخن گفتن از مزایای معادن برای شهرستان بیهوده خواهد بود.

وی گفت: بازسازی راه‌های روستایی و احداث هتل پنج ستاره مطالبه‌ مردمی است و توجیه ناموجه مقبول نیست چرا که فرمانداری و مردم برای توسعه معادن همه کار کرده اند و انتظار از این شرکت ها، توجه به مطالبات است.

 غنی‌زاده همچنین با تاکید بر این‌که در جذب نیروی انسانی در معادن اهر، اهالی روستاهای هم‌جوار باید در اولویت باشند، گفت: معادنی که در جوار روستاها فعالیت دارند باید به این مهم توجه کنند و یک درصد درآمد خود را صرف توسعه زیرساخت ها کنند.

عملیات اجرایی معدن و کارخانه کنسانتره مس انجرد در اهر ۲۴ آذر ۱۳۹۱ آغاز شد و نوزدهم مهر ماه ۱۳۹۸ با حضور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مقام های کشوری و استانی افتتاح شد.  

این معدن در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در مرحله اول فعالیت خود برای ۵۰۰ نفر اشتغال زایی مستقیم کرده است.

کارخانه تولید کنسانتره معدن مس انجرد با سرمایه گذاری ٣٠ میلیون یورویی و ٢۵٠٠ میلیارد ریالی بخش خصوصی به بهره برداری رسید که با احتساب قیمت روز باید این رقم را پنج برابر کرد. به عبارت دیگر امروز برای اجرای طرحی در این حد و اندازه افزون بر ۱۲ هزار میلیارد ریال نیاز است.

با انجام اکتشافات تکمیلی در معدن مس انجرد شهرستان اهر، ذخیره آن ۳۰۰ میلیون تن کانسنگ سولفوری با عیار متوسط ۰.۸۵ درصد تخمین زده می شود.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 338 توسط modireasli و در روز دوشنبه 29 خرداد 1402 ساعت 15:22:37
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 335
29 / 3 / 1402 - 15:16

آزمایشگاه مکانیک خاک اهر بهره برداری شد

آزمایشگاه مکانیک خاک شهرستان اهر با سرمایه گذاری یک میلیارد تومانی بهره برداری شد تا زمینه اشتغال تعداد ۱۰ نفر به طور مستقیم فراهم شود. فرماندار اهر در مراسم افتتاح این طرح با اشاره به اینکه ۲۸ معدن ثبت شده در این شهرستان وجود دارد، افزود: تعداد ۲ واحد از این معادن در سطح ارزشمندی

آزمایشگاه مکانیک خاک شهرستان اهر با سرمایه گذاری یک میلیارد تومانی بهره برداری شد تا زمینه اشتغال تعداد ۱۰ نفر به طور مستقیم فراهم شود.

فرماندار اهر در مراسم افتتاح این طرح با اشاره به اینکه ۲۸ معدن ثبت شده در این شهرستان وجود دارد، افزود: تعداد ۲ واحد از این معادن در سطح ارزشمندی مس سونگون هستند و فعالیت آزمایشگاه‌های تخصصی مکانیک خاک و انجام آزمایش‌های مربوط به حوزه معدن موجب بهره وری و توسعه منطقه در حوزه معادن خواهد بود.

ابوالفضل غنی‌زاده اساسی‌ترین شاخص در اجرای طرح های ساختمانی، راه سازی و معدن را انجام تخصصی آزمایش‌های خاک دانست و گفت: به دلیل اهمیت موضوع اگر در این مورد قصوری صورت پذیرد شاهد حوادثی ناگوار و غیر قابل جبران خواهیم بود.

وی رعایت استاندارهای رفتاری را موجب پویایی و توسعه مجموعه‌های تولیدی قلمداد کرد و ادامه داد: رعایت استانداردهای های رفتاری و شغلی اساسی‌ترین راه برای حفظ و ارتقای شرکت هاست و در این راه نباید کم کاری صورت پذیرد و این استانداردها برای شهر و چنین مجموعه‌هایی ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.

غنی زاده از روسای ادارات درخواست کرد در حمایت و توسعه چنین مجموعه‌هایی همراهی و همدلی داشته باشند، چون هر کاری که به نفع عموم مردم و جامعه باشد حتما لایق پیشرفت و توسعه خواهد بود.

وی بر لزوم فعال‌سازی معادن برای افزایش تولید مواد معدنی و اشتغالزایی برای جوانان بیکار اهری تاکید و اظهار کرد: سالانه ۱۷ تُن کنسانتره مس در معادن مس انجرد و مزرعه اهر تولید می‌شود و با توجه به صدور مجوز فاز توسعه‌ای معدن انجرد، باید با سرعت طرح‌های توسعه‌ای آن عملیاتی شود.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 335 توسط modireasli و در روز ساعت 15:16:49
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 331
29 / 3 / 1402 - 15:10

فوت یک نفر و خسارت به زیرساخت های خداآفرین بر اثر سیل

محمدباقر هنربر روز دوشنبه اظهار کرد: آب گرفتگی منازل مسکونی، خسارت سنگین به بخش کشاورزی، شالیزار و مزارع و همین طور به راه های روستایی در بخش گرمادوز شهرستان خداآفرین از دیگر آسیب های سیل است. وی افزود: تعدادی از احشام سبک و سنگین روستائیان نیز تلف شده است. هنربر یادآور شد: گروه های ارزیاب

محمدباقر هنربر روز دوشنبه اظهار کرد: آب گرفتگی منازل مسکونی، خسارت سنگین به بخش کشاورزی، شالیزار و مزارع و همین طور به راه های روستایی در بخش گرمادوز شهرستان خداآفرین از دیگر آسیب های سیل است.

وی افزود: تعدادی از احشام سبک و سنگین روستائیان نیز تلف شده است.

هنربر یادآور شد: گروه های ارزیاب در منطقه مستقر هستند تا میزان خسارت را احصاء کنند، به زودی گزارش این گروه ها مشخص و اعلام می شود.

وی با اشاره به اطلاعیه هواشناسی استان مبنی بر تداوم فعالیت سامانه بارشی تا پایان امشب، نسبت به وقوع سیل به ویژه در منطقه ارسباران هشدار داد.

پنجشنبه گذشته هم وقوع پدیده تگرگ در شهرستان های اهر، کلیبر و هوراند به محصولات کشاورزی و تعدادی از منازل و خودروها خسارت زد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 331 توسط modireasli و در روز ساعت 15:10:24
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 328
29 / 3 / 1402 - 15:05

توسعه باغات اهر با وجود کاهش ۵۰ درصدی آب سد ستارخان

مدیر عامل آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اهر اعلام کرد: میانگین آب موجود سد ستارخان در سال های گذشته ۴۲ میلیون متر مکعب بود اما امسال آب این سد به کمترین میزان یعنی ۲۰ میلیون متر مکعب رسیده است. یوسف غفار زاده گفت: میزان آب مصرفی استاندارد

مدیر عامل آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اهر اعلام کرد: میانگین آب موجود سد ستارخان در سال های گذشته ۴۲ میلیون متر مکعب بود اما امسال آب این سد به کمترین میزان یعنی ۲۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

یوسف غفار زاده گفت: میزان آب مصرفی استاندارد ۲۵۰ لیتر در شبانه روز است، اما این میزان مصرف آب در شهرستان اهر ۳۰۰ لیتر در شبانه روز است.

وی افزود: با توجه کاهش بارندگی ها در شمال استان و به تبع آن کمبود ذخایر آبی و خسارت های ناشی از بارش های سیل آسا، تأمین آب فقط برای جلوگیری از خشکسالی در اولویت است و به همین خاطر چاه های موجود وارد مدار خواهد شد.

غفارزاده گفت: احداث سدهای کچری رود و ایثار جزء برنامه های آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی است و پیگیر آن هستیم ردیف بودجه برای احداث این سدها اختصاص یابد.

غفارزاده گفت: احداث سدهای کچری رود و ایثار جزء برنامه های آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی است و پیگیر آن هستیم ردیف بودجه برای احداث این سدها اختصاص یابد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 328 توسط modireasli و در روز ساعت 15:05:15
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 325
29 / 3 / 1402 - 15:02

رئیس جمهور برنامه هفتم توسعه را تقدیم مجلس کرد

سید ابراهیم رئیسی با حضور در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۸ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی و پس از ارائه گزارشی از محورها وبرنامه‌های برنامه هفتم توسعه، لایحه برنامه هفتم توسعه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد. با توجه به اعلام وصول لایحه برنامه هفتم توسعه، این لایحه به کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق برنامه هفتم

سید ابراهیم رئیسی با حضور در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۸ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی و پس از ارائه گزارشی از محورها وبرنامه‌های برنامه هفتم توسعه، لایحه برنامه هفتم توسعه را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

با توجه به اعلام وصول لایحه برنامه هفتم توسعه، این لایحه به کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق برنامه هفتم ارجاع می‌شود تا بعد از طی شدن مهلت قانونی، گزارش کمیسیون تلفیق درباره کلیات در یکی از جلسات علنی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

موعد اجرای لایحه برنامه ششم تا پایان شهریور ماه سال جاری تمدید شده است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری تحلیلی ارسباران نیوز طی شماره 325 توسط modireasli و در روز ساعت 15:02:33
© Copyright 2023 https://arasbarannews.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر